Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 10 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Yonca tarımı nasıl yapılır?

Yonca tarımı nasıl yapılır?

Yem bitkilerinin kraliçesi olarak bilinen yonca bitkisi gerek protein ve vitamin gerekse mineral açısından çok zengin olmasından dolayı hayvancılık sektörünün en önemli yem kaynağı diyebiliriz. Yonca silo yem, palet yem, yonca unu, balya gibi çeşitli şekillerde kullanılsa da bir başka özelliği de gübre olarak kullanılabilmesidir. Ayrıca yonca kurutulduktan sonra uzun süre bozulmadan kalması ayrıca bir tercih sebebidir. Yonca ekmeden önce detaylı toprak analizi gerektiren bir bitkidir. Özellikle devlet destekli ekim yapan çiftçilerimiz mutlaka detaylı toprak analizi yaptırmalıdır. Sebebi ise devlet destekli yonca ekiminde 5 yıl süreyle sökümü yapılamayacağı için ilerleyen yıllarda verim kaybı yaşayabilirsiniz.

Toprak Hazırlığı

Yonca, kumu çok fazla olmayan hafif kireçli toprakları çok sever. Bu sebeple bu tarz toprak özelliklerine sahip alanlarda en yüksek verim alabileceğiniz ürün yoncadır. Toprak hazırlığında ekim yapılmadan önce yabancı ot mücadelesine başlanması gerekir. Yonca ekimden sonra yavaş geliştiği için iyi bir yabancı ot mücadelesi yapılmaz ise yabancı otlar yoncayı bastırır ve yüksek oranda verim kaybı yaşanır. Ayrıca yonca tohumlarının narin olması sebebiyle toprak mutlaka birkaç kez işlenerek iyice ufalanmalı ve düzleştirilmelidir. Yonca bitkisi gelişimini tamamladığında kökleri 2-3 metre derinliğe kadar inebildiği için diğer tarım ürünlerine göre minerallerden daha fazla faydalanır buda gelişiminde olumlu katkı sağlar.

Ekim zamanı

Yonca genelde Akdeniz bölgesinde sonbaharda diğer bölgelerde ise ilkbahar da ekimi gerçekleştirilir tercihen Akdeniz bölgesinde sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda 2 defa da ekimi yapılabilir. Zamanında yapılmış ekim ve toprağın iyi işlenmesi sonucu yonca yetiştiricilğinde ilk yıl kıraç alanda 4 biçim yapılabilir.

Ekim şekli

Yonca ekimi mibzerle ve elle serpme olarak 2 şekilde yapılabilir. Elle serpmede ekim sonrasında tohumun toprakla buluşabilmesi için merdane çekimi yapılması gerekir. Merdane çekiminden sonra toprakla buluşma önemli ölçüde gerçekleşse de bitmeyen tohum oranı da yüksek olabilir. Bu yüzden ekimde en sağlıklı yöntem mibzerle sıralı ekimdir. Sulu alanlarda sıra aralığı 15-20 cm tohumluk için ekiliyor ise 50-60 cm olmalıdır. Mibzerle sıralı ekimde sulu alanlarda dönümde 1,5-2 kg kıraç yerlerde ise 1 kg tohum atımı yeterli olur. Elle serpme yapılacak ise dönümde 4-5 kg tohum atımı geçilmemelidir. Yonca tohumları narin ve ufak yapılarından dolayı çok fazla derine ekilmemeli yapılacak ekim derinliği 2-3 cm civarlarında olmalıdır.

Gübreleme

Gübrelemede toprak analizleri hayati öneme sahiptir ve gübrelemenin de bu sonuçlar ışığında yapılması gerekir fakat genel olarak bahsedecek olursak yonca en çok azot, fosfor, ve potasyuma ihtiyaç duyar.  Fosfor ihtiyacını karşılamak için ekim öncesinde toprağa dönümde 13-14 kg civarında fosforlu gübre verilmelidir. Karadeniz bölgesi hariç ülkemizdeki topraklar potasyum açısından oldukça zengindir bu yüzden potasyum takviyesi gerekmeyebilir. Fakat ekim öncesinde 2-3 kg azot 15-20 kg potasyum takviyesi yapılabilir.  Ekimden sonraki yıllarda 2-4 kg P2O5 verilmesi gelişim için yarar sağlar. Ayrıca ekim hariç diğer yıllarda azotlu gübre verilmesine gerek yoktur.

Sulama

Yonca yarı kurak bir tarım bitkisidir. Hızlı büyümesi ve yıl içerisinden birden fazla hasat edilebilir özelliğinden dolayı diğer tarım bitkilerine oranla suya daha fazla ihtiyaç duyar. Genelde yoncaya biçimden 7-10 gün önce ve biçimden 7 gün sonra olmak üzere her biçimde 2 sulama yapılmalıdır. Eğer ekim tohumluk için yapılmışsa bitki çiçekleme döneminde sulama yapılmalıdır.

Hasat

Yoncanın en yaygın kullanım biçimi otluk yem olarak üretilmesidir ve kuru otunda %20 civarında ham protein vardır. En sağlıklı biçimi yapabilmek için yoncanın en az 80 cm uzunluğa ulaşmış olması gerekir. Daha alçak dönemlerde yapılan biçimde yere daha yakın biçim yapılması zorunda kalındığı için yeni sürgünler zarar görür ve büyüme yavaşlar. Biçim yüksekliği yerden en az 5-10cm üstünde olmalıdır ayrıca kışa girilecek dönemdeki son biçimde en az 10-15 cm yukarıdan biçim yapılmalıdır. Bu sayede bitki kışı daha zararsız ve güçlü atlatabilir. Genelde yoncanın verim kapasitesi dekar başına yaş 1 ton 250 kg kuru yonca civarındadır. Yoncanın ortalama ömrü 7-8 yıldır fakat en ekonomik biçim ilk 4-5 yıldır.

 

77 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply