Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Yonca Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmeyenler

Yonca Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmeyenler

Yonca çok yıllık bir yem bitkisi olmak ile birlikte iyi beslenme özelliği ve yüksek veriminden dolayı yem bitkilerinin kraliçesi olarak adlandırılan bir bitkidir. Yonca otunda diğer yem bitkilerine nazaran daha çok protein, mineral ve vitamin bakımından daha zengin olmaktadır. Değerli bir yem bitkisi olan bu yoncalar silo yemi, ot ve pelet yem ile yonca unu, yet örtüsü ve yeşil gübre olarak yararlanılmaktadır. Peki, yonca yetiştirirken toprak hazırlığı ya da ekim zamanı, gübreleme, hasat gibi durumlar nasıl yapılmaktadır. Gelin bu konuda kafanıza takılan bütün soru işaretlerini giderelim o halde.

Yonca Yetiştiriciliğinde Toprak Hazırlığı Nasıl Olmaktadır?

Yonca yetiştiriciliği en çok tınlı yani kumu çok olmayan yerlerde ve yeterince kireç içeren toprakları sevmektedir. Yoncalığın kurulacak olduğu alan drenajlı ve tesviyeli olmalıdır. Çünkü yüksek taban suyu ve durgun su yoncada verim düşüklüğüne neden olmaktadır. Bunun yanında ise seyrekleşme de bu neden ile oluşan bir başka sonuçtur. Bunun yaşanmaması için ise yüksek drenaja önem verilmektedir.

Yoncanın yetişeceği toprakların ekime hazırlanmasında ilk olarak atılması gereken adımın yabancı otlar ile mücadelesi olmaktadır. Zira yabancı otlar fidelerin daha yavaş gelişmesine etki etmektedir. Yonca bitkisi tohumlarının küçük ve embriyosunun nazik olması nedeni ile çok özenle hazırlanmış bir tohum yatağı istemektedir. Bunun için tarla birkaç kez sürülüp diskaro çekilmeli ve ince tırmık ile toprağın daha fazla ufalanması sağlanmaktadır. Şayet bu tarz aletleriniz yok ise satılık tarım makineleri edinmelisiniz. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra ise toprağın yüzeyi merdane çekilerek bastırılmalıdır.

Yonca Yetiştiriciliğinde Ekim Zamanı ve Şekli

Yonca genellikle Akdeniz ikliminin egemen olduğu yörelerde sonbaharda diğer serin olan iklim yörelerinde ise ilkbaharda ekilmektedir. Ekim zamanının belirlenmesinde ise etkili olan toprağın sıcaklığı ve nemidir.  Sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki mevsimde de yonca ekiciliği yapılabilmektedir. Şayet kış yağışları bitkiye zarar vermeyecek şekilde hazırlanmış yüksek drenaj yapılmış ve toprak düzeyi iyi yükseltilmişse ki buna tesviye adı verilir, bu durumda ekimin sonbaharda yapılması gerekir. Bu durumda ilk yıl 4 biçimde yapılabilir. Yoncanın serpme ve sıraya ekimi yapılmaktadır. Bunun için ise safiyeti tam tohumluktan serpme ekimlerde yaklaşık 3-4 kg’da sıraya ekimlerde ise 1,5-2,5 kg’da kullanılması yeterli gelmektedir. Kullanılacak tohumun safiyeti yüksek olmalı ve hiçbir yabancı bitki tohumu bulunmamalıdır. Bunu sağlamak için ise sertifikalı tohumluk tercih edilmelidir.

Yonca Yetiştiriciliğinde Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır?

Yoncada ekim dönemi ve ekimden sonraki dönemler olmak üzere 2 tip gübreleme yapılmaktadır. Ekim döneminden önce ise toprak işlemesi esnasında 13 ile 14 kg. fosfor verilmesi, ekim sırasında ise 2-3 kg. azot ile 15-20 kg. potasyum verilmesi uygun olmaktadır.

Yonca yetişme aşamasında fazlaca fosfora ihtiyaç duymaktadır. Hasat zamanı kaliteli ürün alımı için sizinde yoncalara gerektiği fosforu sunmanız gerekmektedir. Her yararlanma yılında ise genellikle 13-14 kg. fosfor sonbahar döneminde verilmelidir. İyi bir gübrelemenin yapılabilmesi için toprak örneklerinizi Köy Hizmetleri Araştırma Enstitülerine götürmelisiniz. Toprak tahlilleri ile gübre takviyesinin ücretsiz yapıldığının da bilgisini d sizlere sunalım.

Sulama Nasıl Yapılmalıdır?

 

Yonca kurak ve yarı kurak iklim bitkisi olduğundan gelişme mevsiminin uzunluğu ve hızlı büyümesi ve yıl içinde birden çok hasat edilmesi nedeni ile diğer kültür bitkilerine nazaran daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır. Yoncanın su ihtiyacının bulunduğu yüksek devreye, iklime ve toprak yapısı ile taban suyu düzeyine göre değişmektedir. Genel olarak biçiminden 7-10 gün önce ve biçimden bir hafta sonra olmak üzere iki biçimde sulama yapılmaktadır. Sizlerde tarlalarınızda, tarlanız yok fakat bir satılık tarla edinerek yonca yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız yazdıklarımızı dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz. Sağlık ile yetiştirdiğiniz ürünlerin verimliliğinden faydalanmanız dileği ile.

69 defa okundu

Leave a Reply