Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Zeytinyağında Hile Ortaya Çıktı

Zeytinyağında Hile Ortaya Çıktı

Zeytinyağında rekoltedeki düşüklüğün % 40 civarında olduğu tahmin ediliyor. Yani geçen sene 100 kilo ürün veren bir zeytin ağacının bu sene 60 kilolar civarında verdiğini görebiliyoruz. Talep ve arzda da azalma olduğundan dolayı zeytin fiyatlarında ciddi manada bir yükseliş başladı.

Fiyatlar yükseldikçe de doğal olarak zeytin yağındaki hilelerde dur durak bilmiyor. Sızma, riviera, açık ya da kapalı zeytin yağı. Hepsinde hilelerle karşılaşmak mümkün. Tarım bakanlığı da buna istinaden zeytinyağında hile yapan firmaların isimlerini kendi sitesinde açıkladı.

Elbette ki bu firmalara cezalar kesiliyor ancak firmalar bu cezaları ödeyerek üretim ve satışlarına devam ediyor.

Piyasada sızma olarak tabir edilen ve satılan yağların içerisinde kanola yağı, pamuk yağı ve ayçiçeği yağı bulunabiliyor. Tarım bakanlığı da bu konuda tüketicileri uyarıyor ve tahşişe dikkat edin diyor.

 

Tahşiş Ne Demek?

Tahşiş demek yönetmelikleri olmadan yani kandırarak tüketiciyi yanıltacak bir şekilde piyasaya arz edilen ürünlerin satışına denilmektedir. Kanola yağı olsun ay çiçek yağı olsun bunların aralarında ciddi oranda fiyat farkı var bunlar az miktarda karıştırılabilir. Dolayısıyla sanki  % 100 zeytinyağı gibi satılma yöntemidir.

Zeytinyağının bizler gözümüzle baktığımız zaman zeytinyağının hileli olup olmadığını asla anlayamayız ancak yapılan testlerle ortaya çıkar. Zeytinyağındaki asit oranının belirli aralıklardan yüksek çıkmaması gerekiyor. Eğer değer yüksekse karışım anlamına geliyor.

Sonuç olarak eğer ki ben tüketicinin yerinde olsam bildiğim güvendiği kapalı ambalajı alırım zaten gıda kodeksi de bunu bu şekilde öneriyor.

25 defa okundu

Leave a Reply